Kırmızı Alarm – Tüm Doktorlar Sığınaklara

Uzm. Dr. Selda Öktem’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı kitabı “Kırmızı Alarm: Tüm Doktorlar Sığınaklara!” okuyucuyla buluştu. Kitap, Destek Yayınevi tarafından 21 Ağustos 2014 tarihinde piyasaya verildi.

Dr. Öktem, 1973 yılında Burdur’da doğdu. İlköğretim ve liseyi memleketinde tamamladı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1995 yılından mezun olan Dr. Selda Öktem, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “iç hastalıkları” ve Ege Üniversitesi’nde “romatoloji” ihtisasları yaptı. 2004 yılında İstanbul’a taşınarak uzun süre büyük özel sağlık kurumlarında çalıştı. 2014 yılı itibarıyla Nişantaşı’nda kendi özel kliniğinde çalışmaya başladı.

İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Dr. Selda Öktem kitabıyla ilgili şunları söyledi:

“Son yıllarda uygulanan sağlık politikaları nedeniyle ben ve birçok hekim arkadaşım ve hatta diğer sağlık personeli büyük sıkıntı yaşamakta. Hekimlerin zaten hep ağır olan çalışma şartlarının daha da zorlaşması, muayenehane açmanın neredeyse imkansız hale getirilmesi, hekimlerin bazı koşullara mecbur bırakılması gibi dayatmalar bizleri mutsuz ediyor.

Özellikle son aylarda artan hekimlere yönelik şiddet olayları, toplumun hekime artık saygı duymadığının bir göstergesi… Bu tür olaylar beni çok üzüyor.

Sağlık sistemindeki karmaşayı, hekimlik mesleğinin düşürüldüğü pozisyonu, değişen dünyada hasta-hekim ilişkilerinin geldiği noktayı tartışmaya çalıştığım kitabımı, hem kendi anılarımla hem de meslektaşlarımın anılarıyla harmanladım.

Esprili bir dille ne umduğumuzu, ne bulduğumuzu, hangi aşamalardan geçip, son yıllarda nasıl horlanma noktasına geldiğimizi ve bunların nedenlerini anlatmaya çabaladım. Hastalarımla yaşadığım enteresan diyalogları da dahil ettim kitaba… Her statü ve meslekte “kadın” olmanın zorluklarını da dile getirdim.

Esasen ”kırmızı alarm” vermekte olan sağlık sistemine ve hasta-hekim ilişkilerine dikkat çekmek istedim.”