Biyolojik Ajanlar

Aralarında metotreksatın da yer aldığı, diğer temel etkili ilaçlara yanıt alınamayan, hastalığın klinik ve laboratuar olarak şiddetli seyrettiği bazı romatizma hastalarımızda kullandığımız bu ilaçlar başta tüberküloz olmak üzere çok ciddi enfeksiyonlara (iltihaplı hastalıklara) neden olabileceklerinden, göğüs hastalıkları uzmanı denetiminde ve sıkı kontrol altında önerilmektedir. Son yıllarda çok sayıda biyolojik ajan kullanıma girmiştir. Özellikle romatoid artrit, çocukluk çağı romatoid artriti, ankilozan spondilit, psöriatik artrit olmak üzere başlıca dört tip romatizma hastalığını baskılamaya yönelik kullanılmaktadır. Diğer hastalıklar için sağlık bakanlığından özel onayla kullanılmaktadır.

Yeni grup ilaçlar olduğu için gerçek endikasyonları dışında ve sıklıkla kullanılması önerilmemektedir. Yan etkileri de önemli olduğu için kar-zarar oranının iyi yapılması gereklidir.

Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, döküntü, iltihaplanma görülebilir. Oda ısısında tutulurlarsa alerjik reaksiyon yapma ihtimalleri artar. Bu nedenle soğuk zincirle saklanmaları gerekir.

Hasta daha evvel tüberküloz mikrobuyla bir şekilde temas etmişse ve vücutta bu mikrop gizli kalmışsa aşikar tüberküloz gelişime neden olabilirler.

Bağışıklık sistemini düzenledikleri için enfeksiyonlara yatkınlık yapabilirler. TNF’nin koruyuculuğu kalktığı için kişi genetik olarak yatkınsa veya sigara gibi kanserojen olduğu bilinen maddelerle teması varsa kansere yatkınlık yapabilirler.

Kalp yetmezliği olanlarda da kullanılmaları önerilmemektedir. Gebelerin kullanması önerilmez.

Summary
Biyolojik Ajanlar
Article Name
Biyolojik Ajanlar
Description
Aralarında metotreksatın da yer aldığı, diğer temel etkili ilaçlara yanıt alınamayan, hastalığın klinik ve laboratuar olarak şiddetli seyrettiği bazı romatizma hastalarımızda kullandığımız bu ilaçlar başta tüberküloz olmak üzere çok ciddi enfeksiyonlara (iltihaplı hastalıklara) neden olabileceklerinden, göğüs hastalıkları uzmanı denetiminde ve sıkı kontrol altında önerilmektedir.
Author
Publisher Name
Romatolog Doktor Selda Öktem
Publisher Logo
Share on facebook
Facebook'ta Paylaşın

İlgilenebileceğiniz Diğer Makaleler ve Videolar

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Romatoloji Uzmanı Dr. Selda Öktem

Telefon
0212 230 9421

Mobil
0539 617 58 56

İletişim
seldaoktem@yahoo.com

Sosyal Medya