Siklofosfamid

Siklofosfamid romatolojide kullanılan son derece etkili ve kuvvetli bir ilaçtır. Aynı zamanda kanser tedavilerinde ve pek çok ağır hastalıkta kullanılan etkili bir ilaçtır. Bizler bu ilaca, hastalarımızın hayati bir organ kaybı riski varsa başvurmaktayız. Özellikle böbrek, göz, kalp, beyin, akciğer, damar sistemi, bazen bağırsak gibi organların iyi tedavi edilmediğinde kaybedileceği durumlarda başvururuz. Bu hastalıklar lupus yani SLE, skleroderma, Behçet hastalığı, vaskülitler başta olmak üzere romatolojik önemli hastalıklar olarak sıralanabilir.

Bu tedavi sırasında en önemli nokta, ilacı vereceğimiz kişinin yaşı ve cinsiyetidir. Yaşı özellikle 35 üzerinde olanlarda erken menapoz riski en fazladır. Ne kadar geç yaş ve ne kadar fazla siklofosfamid alınacaksa bizler de hekim olarak tedbirimizi almak zorundayızdır. Hastalarımızın erken dönemde yumurtalarını alıp saklanması ve daha sonra tüp bebek yöntemleri ile gebelik planlamak üzere planlama yapmak gerekebilir.

İkinci bir sorun da bu ilacı alırken idrarda gelişebilecek kanamadır. Uzun dönemde idrarda kanama hemorajik sistit dediğimiz bir tablonun varlığını işaret eder. Dikkat edilmediği takdirde mesane kanseri ile ilişkili olabileceği söylenir. Siklofosfamid tedavisi kullanırken, birlikte enjekte edilen uromitoksan isimli madde ile bu tür bir yan etkinin önüne geçilebilir.

Hastaların düzenli aralıklarla kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerini yaptırmaları gereklidir.

Bu tür ilaçların aslında en sık yan etkisi karşılaşılabilecek sık enfeksiyonlardır. Hastalarımızı, ateş konusunda uyararak, sürekli ateş halinde doktora başvurmaları veya bizlerle temasa geçmeleri konusunda uyarmalıyız.

Share on facebook
Facebook'ta Paylaşın

İlgilenebileceğiniz Diğer Makaleler ve Videolar

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Romatoloji Uzmanı Dr. Selda Öktem

Telefon
0212 230 9421

Mobil
0539 617 58 56

İletişim
seldaoktem@yahoo.com

Sosyal Medya