Press "Enter" to skip to content

Steroid Olmayan Anti – İnflamatuar İlaçlar

Ağrı kesici veya romatizma ilacı olarak tanımladığımız, ağrınızı gidermeye yönelik önerdiğimiz ilaçlardır. İçinde kortizon olmadığı için “non-steroid (steroid içermeyen) anti-inflamatuar (mikropsuz iltihabı baskılayan) ilaçlar” olarak adlandırılır. Bu grubun en eski ve en iyi bilinen üyesi aspirindir. Aspirin dışında, eczanelerde satılan adları ile Voltaren, Naprosyn, Exen, Endol, Etol, Profenid, Rantudil gibi ilaçlar da bu gruptandır.

Bu tür ilaçlar, romatizmanızın gidişini etkilemez ve hastalığınızı kökten tedavi etmez, ancak eklemlerinizdeki ağrı ve şişlik gibi yakınmaları azaltır. İltihaplı romatizmal hastalığınız için kullandığınız temel etkili ilacın etkisi ortaya çıkıncaya dek, ağrınızı gidermeye yönelik önerdiğimiz ilaçlardır.

Bu ilaçların en önemli ve en iyi bilinen yan etkisi mide ve oniki parmak bağırsağı üzerinedir. Ağrı, ülser, kanama ve hatta delinme gibi üzücü yan etkilere neden olabilir. Bu ilaçlar, mümkün olan en düşük dozda ve mutlaka tok karına alınmalıdır. Bu ilaçları kullanırken, mide koruyucu ilaçları da birlikte önermekteyiz.